ייצוג בבית דין צבאי

מהו בית דין צבאי?

בית דין צבאי, הוא בית דין שמהווה חלק ממערכת המשפט הצבאית. הנאשמים הם חיילים בסדיר או במילואים שביצעו עבירות שהן אינן משמעתיות בלבד. מנעד הנאשמים שמועמדים לדין בבית דין צבאיים כולל החל מחיילים שביצעו עבירות תנועה מסוימות ועד חיילים או אנשי מילואים וקבע שעשו עבירות חמורות – סחר בסמים, אלימות. הונאה, עבירות מין ועוד.

כאשר חייל נמצא במערכת הצבאית הוא כפוף לכללים של המסגרת הצבאית ונתון לתחולתו של חוק השיפוט הצבאי. המערכת הצבאית כוללת מערכת משפטית נפרדת, בה עונשים שונים, סוג העבירות יוכל להיות אחר מאשר זה של מערכת המשפט הכללית וכן גם התקדימים שאליהם מסתמכים במערכת הצבאית הינם אחרים. 

ייצוג בבית דין צבאי

מי זכאי לייצוג בבית דין צבאי?

כל חייל וחייל שמואשם בבית הדין הצבאי זכאי לייצוג בבתי דין צבאיים מעורך דין. חשוב מאוד לזכור זאת, במיוחד בוכח הסיכויים הנמוכים להצליח במשפט ללא ייצוג. בדומה לכלל הבסיסי במערכת המשפט האזרחית, כל נאשם זכאי לעורך דין על מנת לשייצגו – כך גם כאן, האפשרות לספר את הסיפור ואת עובדות המקרה היא משמעותית והכרחית למשפט צדק.

מהי חשיבות הייצוג בבית דין צבאי?

בדומה לכך שאף נאשם במשפט פלילי לא נכון כי ינהל את משפטו ללא עורך דין – גם במערכת הצבאית ייצוג בבית דין צבאי של עורך דין הוא הכרחי. ללא ייעוץ וייצוג מאיש מקצוע האפשרות לשכנע את בית הדין היא נמוכה ושלילית במיוחד נוכח העונשים הקשים שמוטלים במערכת המשפט הצבאית.

ההשלכות של הרשעה צבאית, הן קריטיות וכוללות סנקציות רבות שעלולות להכתים את עתידו  של החייל ולהקשות עליו להשתלב בחייו האזרחיים לאחר השירות. ככל שישנה האפשרות לייצוג בבתי דין צבאיים – יש לבחור בה על מנת להקל ככל הניתן על ההשלכות בהשתלבות בחיים האזרחיים, ובכלל לחתום בצורה הטובה ביותר את השירות הצבאי, על כל משמעויותיו. 

מי יכול לייצג חיילים בבית הדין הצבאי?

כל עורך דין יכול לייצג חיילים בבתי הדין. חיילים יכולים להזדקק לשירותיהם של סניגורים צבאיים (בדומה לאלו מן הסנגוריה הציבורית – עורכי דין ששירותיהם מוצעים בחינם) על מנת לקבל ייצוג בבתי דין צבאיים ככל שידם אינה משגת או שהם לא מעוניינים מסיבה אחרת לקבל ייצוג מעורך דין פרטי שמתמחה במשפט צבאי.

עם זאת, בכל הליך צבאי שנפתח נגד חייל בבית דין צבאי, רצוי לפנות לעורך דין בעל ניסיון עשיר של שנים רבות בליווי וייצוג חיילים. זאת, נוכח העובדה שהיעדר שחוסר הניסיון של עורך דין לא מנוסה שמייצג את החייל, עלול להיות לו לרועץ ולא להביא לתוצאה הטובה ביותר.

עם השנים, עורך דין אבי פינרסקי צבר ניסיון עשיר בליווי וייצוג הליכים צבאיים – הן טרם תחילת השירות (כמו למשל הסדרת מעמד של אזרחים שירדו מן הארץ), והן לאחריו, לרבות ייצוג בבתי דין צבאיים.