לשם מה דרוש עורך דין צבאי? ואיך מוצאים עו״ד צבאי מומלץ?

שירותיו של עורך דין צבאי דרושים בכל מיני מצבים שבהם חיילים עומדים בפניו תהליכים משפטיים במערכת המשפט הצבאית – החל מחקירות המשטרה הצבאית החוקרת, ועד לשלבים יותר משמעותיים של אישומים של ממש בבית הדין הצבאי.

במצבים הללו – למעשה מתחילת הליכי החקירה, תפקידו של עורך הדין הצבאי הוא לייעץ, לבנות את התיק המשפטי, לוודא כי הלקוח מקבל את כל זכויותיו ושהליכי המשפט התקינים – שנועדו להגן על נאשמים וחשודים, מתקיימים כראוי.

עורך דין צבאי מומלץ

איך מוצאים עורך דין צבאי מומלץ שיתאים לי?

כיום כל עורך דין מוסמך יכול לייצג חיילים במערכת המשפט הצבאית. מצב שיכול לגרום להרבה מצבים שבהם עורכי דין לא בקיאים בהלכות השונות של מערכת המשפט הצבאית – שפועלת באופן שונה מאיך שמערכות משפט אחרות פועלות, ולכן לא בקיאים עד תום בהליכים המשפטיים הצבאיים, ובדינמיקה הייחודית, ומקטינים את הסיכויים של לקוחותיהם לסגירת התיק כנגדם, מזעור נזקים או אף זיכוי.

התמחות

לכן, יש לשים לב בשלב הראשון כאשר שוכרים עורך דין שתחום עיסוקו העיקרי הוא המשפט הצבאי. פעמים רבות מדובר בעורכי דין ששירתו בפרקליטות הצבאית – בין אם בתור תובעים ובין אם בתור סנגורים. אלו עורכי דין שגדלו בתוך המערכת הצבאית, ולכן מכירים אותה היטב. כך או כך, חשוב בעיקר שעורך הדין יהיה מומחה למערכת המשפט הצבאית, על הייחודיות שלה.

אולם, גם כאשר מדובר על המשפט הצבאי, ישנם תחומים רבים, וצריך לשים לב ששוכרים עורך דין שמתמחה בסוגיות הרלוונטיות. נוכח היותו של המשפט הצבאי מאוד רחב – החל מעבירות תנועה ועד סחר בסמים דרוש עורך דין שמומחה לתחום הספציפי בתוך המשפט הצבאי שבו החייל צריך סיוע.

מחיר

כמו כל הליכי משפט, מדובר בתהליך שיכול להיות יקר ושירותיו של עורך דין יכולים להיות יקרים – בהתאם לנסיונם ויכולתם המשפטית. לכן, אין מנוס אלא להחליט עד כמה מעוניינים להשקיע בהליכים הללו.

מדובר בהליכים משפטיים מאוד רציניים שיכולים להיות בעלי השלכה מכרעת על המשך חייו של החייל אף מעבר לשאלת משך המאסר – החל מרישום פלילי גם "באזרחות", עיכוב השתלבותו באזרחות, שלילת  הטבות שונות שנתונות לו בתור חייל, דרגות, תפקידים ועוד. לכן, יש לקחת את הליכי המשפט הצבאי ברצינות רבה, שכן הם יכולים להשפיע על חיי החייל רבות אף לאחר השחרור.

תחומי עיסוק של עורך דין צבאי

עורך דין צבאי מתעסק לא אחת במקרים שמתעוררים טרם הגיוס לצבא, כמו למשל אזרחים אשר עזבו את הארץ לפני הצבא. במצב זה, נדרשים האזרחים להסדיר את מצבם ומעמדם מול צה"ל בהקדם האפשרי.

לצד זאת, עורך דין לענייני צבא מתעסק גם בהליכים הרלוונטיים במהלך שירות החייל בצה"ל, כמו למשל ייעוץ במהלך חקירות מצ"ח, עבירות מין המתרחשות במסגרת הצבאית, עבירות סמים במהלך השירות הצבאי ועוד. 

מחפשים עורך דין צבאי מומלץ עם נסיון? הודות לשירותו בסנגוריה הצבאית הראשית והמחוזית, והיות התחום הצבאי תחום עיסוקו העיקרי מזה שנים רבות, לעורך הדין אבי פינרסקי ניסיון עשיר בייצוג וליווי דיונים צבאיים מנהליים ופליליים כאחד.