אי התאמה לצה"ל

במאמר זה נדון בפטור בגין "אי התאמה לצה"ל", מה זה? איך ניתן לקבל אותו? ומה ההבדל בינו לבין פטור "פרופיל 21" המוכר? במאמר זה ננסה לפרוס בפניכם בצורה הקלה ביותר את אפיק השחרור מצה"ל הזה, דרך פחות נפוצה בקרב הציבור הרחב. בואו נתחיל.

איך להשתחרר מצה"ל?

כשהשאלה שבכותרת עולה, לרוב נשמע תשובות כגון "תכוון לפרופיל 21/ תנסה להוריד פרופיל ל21". הורדת הפרופיל ל21  תוביל לשחרור החייל בגין סיבה רפואית (לרבות רפואית-נפשית, כלומר לרבות פטור נפשי). כדי לקבל פטור זה, החייל יצטרך לעבור בדיקות רבות אצל רופא או אצל קב"ן, לאחר מכן לעמוד בפני וועדה רפואית והיא תהיה זו שתחליט האם החייל יכול להמשיך לשרת או לא. 

ומה קורה כשאנחנו מדברים על פטור "אי התאמה"?

הפרוצדורה לקבלת פטור "אי התאמה", מתחילה ביחידתו של החייל. היחידה מפנה את החייל שמצטייר בעיניה כמי שלא מתאים לשירות בצה"ל אל וועדה הנקראת וועדת התאמה לשירות, הפועלת בשירות אגפי המטכ"ל בצה"ל. הוועדה בוחנת כל מקרה לגופו וממליצה למפקד מיטב כיצד עליו להחליט. הוועדה בוחנת פניות של מפקדי החיילים לאחר שהמפקדים הגיעו למסקנה כי החייל לא מתאים לשירות בצה"ל זאת בגים ליקוי תפקודי או משמעתי חמור, כזה המוביל לחוסר אפשרות לממש את יכולתו ולשלבו בפעילות היחידה. הוועדה יכולה להמליץ כמה דברים: היא יכולה להמליץ לשנות את מקצועו של החייל; להמליץ על לשנות את שיבוצו וכן, להמליץ על שחרור בגין אי התאמה. אם הוועדה תמליץ למפקד מיטב לשחרר את החייל, הכדור יהיה כעת בידיו של מפקד מיטב, והוא יוכל להחליט האם לשחררו או לא.

אי התאמה לצה"ל

האם ישנה אפשרות לקבל פטור אי התאמה עוד לפני השירות?

התשובה היא כן! רבים חושבים שבעת ההתייצבות בצו ראשון, האופציה היחידה העומדת מול המלש"ב שמטרתו לא להתגייס הינה לקבל פטור 21 מסיבות פיסיות או נפשיות, אך אין זו האופציה היחידה העומדת בפניו. בצו הראשון נבחנים יכולותיהם של המלשב"ים השונים לצלוח שירות צבאי מלא בהתאם לחוק. פטור אי התאמה יינתן לרוב בגין עבר פלילי או מצב כלכלי קשה של המלש"ב והוא יכול להינתן גם בגין כישלון במבחנים הפסיכוטכניים של הצו הראשון. חשוב להבהיר שפטור זה ניתן מיוזמתו של הצבא ולא נוכח בקשה של המלש"ב (ואף סביר שאם המלש"ב יבקש פטור אי התאמה בשלב זה, הבקשה תידחה).

האם יש קאץ'?

כמו שכולנו יודעים, , כאשר חייל מסיים שירות צבאי מלא הוא זכאי לסל הטבות (הכולל פיקדון ללימודים ומענק) שנועד לעזור לו ביציאה לאזרחות ולחיים "הבוגרים" שמחכים לחיילי החובה שמסיימים את השירות, בעולם שבחוץ. חיילים שקיבלו פטור בעת השירות בגין אי-התאמה ככלל לא זכאים לקבל הטבות אלו. בגלל המצב הזה, חיילים רבים אשר וויתרו על הטבות אלו כדי להשתחרר מתייעצים עם עורך דין בכדי לנסות ולערער על הוויתורים האלו.

הפעילות הצה"לית העוסקת במתן פטור מסיבת אי-התאמה מבוססת על פקודה מ1998 שעד ימנו אנו לא עודכנה, מה שגורם לפעילות של הוועדה להיות מבוססת על נורמות שנקבעו בוועדה, ולא על בסיס חוקי מוכר משום שתהליך הבחינה בפועל השתנה מאז. מצב זה גורם בפועל לחיילים רבים המעוניינים לצאת משירות לשכור את שירותי עורך הדין כדי להיות מסוגלים להתמודד עם פעילות הוועדה. כאן אנחנו נכנסים. אנחנו כאן בשבילכם ומטרתנו לעזור לכם להגשים את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר, כך שתוכלו לסיים את הפרשה הזו בצורה המהירה והקלה ביותר! חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין, רצוי כזה המכיר את פעילות הצבא ויודע כיצד להתמודד עמה, תנו לנו לעזור לכם וביחד נעבור את זה בצורה החלקה ביותר!