חקירות מרמה והונאה במערכת הצבאית

ניהול חקירות מרמה והונאה במערכות הצבאיות

אף במערכת הצבאית נחקרות עבירות של הונאה, מרמה, והפרת אמונים. רבים מהנחקרים הם אנשי קבע או קצינים, שהחקירה יכולה לגרום לעיכוב בקידומם או חלילה אף לשחרורם מן השירות, ובכך להביא לגדיעת הקריירה הצבאית שלהם.

הסטנדרט אותו מציב הצבא בעניינים של טוהר המידות הוא גבוה, ומקרים רבים מחפש למצוא מקרים שישמשו כמסר מרתיע, למען "יראו וייראו".

לעיתים מדובר בהתנהגות שהייתה מקובלת ונכונה בהוויה הצבאית אך נוכח שיקולים כאלו או אחרים, או אפילו נוכח פרסום שלילי הרשויות מבקשות למצות את הדין גם לגבי מי שהתנהגותו הייתה ידועה ומקובלת, גם על מפקדיו, נוכח לחצים כאלו או אחרים.

לעיתים בעבירות אלו הגבולות אינם ברורים או שהרשויות מנסות למתוח אותם למקומות חדשים. בשנים האחרונות אף הוקמה יחא"ה (יחידה לחקירות הונאה) במצ"ח, אשר תפקידה הוא לאתר מקרים כאלו ובמידת האפשר גם להביאם לדין.

נוכח העובדה כי התביעה הצבאית מנסה למתוח את הגדרות העבירה, לעיתים באמצעות העבירות הידועות, ולעיתים באמצעות עבירות סל של "התנהגות שאינה הולמת", יש חשיבות רבה לייצוג ולייעוץ מוקדם ככל הניתן, בעו"ד המכיר את מצ"ח, דרכי פעולתם, הפקודות, הנהלים ועוסק בדין הצבאי.

חשוב להבהיר כי מדובר בעבירות המתפתחות ומעוצבות אף בערכאות אזרחיות ואף שם הגבול נמתח ונמתח.

חשיבות רבה יש לייעוץ זה מאחר ופעמים רבות, ללא ייעוץ מוקדם ומקיף, אשר מבהיר את המשמעויות של הגירסה אותה עומד למסור הנחקר, התוצאות יכולות להיות הרות אסון – בדמות רישום פלילי מכביד, קלון, מאסר, הורדה בדרגה ו/או הליכי שחרור מהצבא.

עם זימונכם לחקירת מצ"ח, מומלץ לפנות לייעוץ בהקדם ועוד טרם החקירה מכיוון שלגירסה הראשונית יכולה להיות משמעות גדולה מאוד והנזק יכול להיות לאו בר תיקון.

חשוב להיוועץ בעו"ד טרם החקירה לעיין בפקודות והנהלים הרלוונטיים, לחשוב על המכשולים שיכולים להיות הן בנוגע לפקודות והנהלים הללו והן בנוגע לפעולות החקירה עתידיות הצפויות. הכנה וייעוץ מקצועי מראש יכולים למזער את הנזק.

צרו קשר עם משרדנו בהקדם האפשרי למזעור הסיכונים והגברת הוודאות לגבי המשך החקירה ו/או ההליכים הצפויים.

שנה גודל פונט
ניגודיות