ייעוץ בחקירות מצ"ח

חקירות מצ"ח: מה לעשות בחקירת מצ"ח?

הייעוץ מצד עורך דין לחקירת מצ"ח כבר בתחילת התהליך הוא רגע קריטי לעניין המשך גורלו של התיק. פעמים רבות התנהלות לא נכונה בחקירה מסבכת את התיק, מקום שהתנהלות נכונה הייתה יכולה להביא לסגירתו. קו ההגנה נבנה כבר עם החקירה הראשונית וחשוב מאוד להיוועץ בעורך דין כבר בשלב זה, ובהקדם האפשרי. אז מה לעשות בחקירת מצ"ח? הכל במאמר שלפניכם.

אם אתם לפני חקירה – ריכזנו עבורכם את שמונת הטעויות הקריטיות ביותר שאתם יכולים לעשות בחקירת מצ"ח

במקרים רבים חייל נקרא למשרדו של הרס"ר או המפקד, או מצ"ח מגיעים לקחת אותו ישירות לחקירה. מקרים רבים אחרים נמסר לחייל כי עליו להתייצב תוך כמה שעות או למחרת בבוקר לחקירת מצ"ח. במקרה כזה מופעל לחץ על החייל להגיע לחקירה לפני שהתייעץ עם עורך דין לחקירת מצ"ח, לחץ שיכול להביא להחלטה שגויה וגורלית. עורך דין צבאי יכול להנחות את החייל לפני הגעתו לחקירה או להגיע למקום החקירה ולייעץ לו לפני תחילת החקירה.

הייעוץ בחקירות מצ"ח הוא תחום מורכב וייחודי. הייעוץ בחקירות דורש היכרות עם החוק הצבאי, עם פקודות הצבא וניסיון עם שיטות החקירה של מצ"ח.

הצורך בעו"ד צבאי

נוכח נסיבות השירות, הצבא מתמקד בעבירות שונות מהעבירות שבמוקד העבודה של משטרת ישראל. העבירות היותר נפוצות, אך לא הבלעדיות הן כמובן עבירות סמים, עבירות מין, עבירות שימוש בלתי חוקי בנשק (בפעילות מבצעית או בשגרה), פגיעה בפרטיות, עבירות הונאה, עבירות מחשב, ועוד.

הייעוץ בחקירות מצ"ח צריך להביא בחשבון מה יכולות להיות פעולות החקירה הבאות (לכל עבירה יש פעולות חקירה נפוצות אחרות, לדוגמה בעבירות סמים בצבא, כמו גם אל הפקודות הייחודיות בכל תחום ותחום. הייעוץ חייב לכלול גם היכרות עם המדיניות של מעצר בצבא, ששונה ממדיניות המעצרים באזרחות, ולשאלה אם חייל ייעצר או לא יכולה להיות משמעות מכרעת להמשך החקירה.

כמובן שבעבירות צבאיות ייחודיות חייב להיות למייעץ ניסיון והיכרות עם העבירות, הפסיקה וגורמי החקירה, אך גם בעבירות שאינן אך צבאיות יש חשיבות לניסיון מוכח בייעוץ במסגרת חקירות מצ"ח.

מה לעשות בחקירת מצ"ח

ייעוץ בחקירת מצ"ח

הייעוץ בחקירות מצ"ח ע"י עורך דין לחקירת מצ"ח

לדוגמה, הייעוץ במהלך חקירות מצ"ח בעבירות סמים שונה, מטבע הדברים, מייעוץ בחקירה במשטרת ישראל בעבירות אלו, נוכח השוני במדיניות האכיפה, המעצר וההעמדה לדין, כמו גם בשיטות החקירה השונות. נוכח העובדה כי בצה"ל מדיניות אכיפת הסמים היא שונה וקשוחה יותר מהאזרחות, שיטות החקירה שונות, הן בעבירות של שימוש והחזקה והן בעבירות חמורות יותר. פעולות שלא היו מתבצעות במשטרת ישראל יתבצעו במשטרה, או לחילופין יש מקרים בהם מופעלים סוכנים על חיילים, עורך דין צבאי מנוסה יכול לאבחן מקרים אלו ולייעץ את הייעוץ הרלוונטי ביותר, שיביא בסופו של יום לתוצאות הטובות ביותר לחייל.

הייעוץ במקרים של פעילות מבצעית, ירי, תאונות אימונים, מחייב היכרות מלאה עם הפקודות הרלוונטיות, בין אם הוראות פתיחה באש, הוראות בטיחות באימונים או כל הוראה אחרת, שרק הבקיאים בתחומים אלו יכולים להכיר שכן מדובר במסגרת מורכבת יותר של חקירות מצ"ח. נדרשת היכרות עם שיטת הפעולה של מצ"ח במקרים נוכח העובדה כי למצ"ח מומחיות יחסית בטיפול בתיקים כאלו והם גם מלווים הרבה פעמים בפרקליט מהפרקליטות הצבאית ולכן החקירה מורכבת, ורק מי שהיה מנוסה בחקירות דומות יכול להכין את קו ההגנה בצורה המיטבית.

זכותכם להיוועץ במהלך חקירת מצ"ח תחת באזהרה בעו"ד, באם הודעתם על בקשתכם להיוועץ בעו"ד, תוכלו ליצור עימו קשר והחוקר אמור להפסיק את החקירה עד להגעתו לייעוץ.

אם נחקרתם, שוחררתם, ואתם לא יודעים מה עכשיו אתה מוזמנים לקרוא את התסריטים האפשריים, כי לצערנו זה לא אומר שהסיפור מאחוריכם.

אם אתם זקוקים לייעוץ לגבי מה לעשות בחקירת מצ"ח – צרו איתנו קשר ונשמח לסייע.

שנה גודל פונט
ניגודיות