עבירות מין במערכת הצבאית

התנהלות מול עבירות מין במערכת הצבאית

מדיניותה אכיפה של יחסי מין בצבא היא מדיניות ייחודית. הפרקליטות הצבאית מחמירה בעבירות אילו בעיקר נוכח העובדה כי לרוב הפגיעה הנטענת היא בחיילות, בפער דרגות או בחיילות חובה, אשר המסר אותו רוצה לשדר הפרקליטות הצבאית, הוא שהיא מחמירה ביותר על מנת לשמור על החיילות שנמצאות בצבא מכוח חוק.

למעשה בגלל המדיניות החמורה, מקרים רבים אשר לא היו מגיעים כלל להעמדה לדין בערכאות האזרחיות מגיעים לפתחו של בית הדין הצבאי ועלולות להביא להרשעה בעבירות מין, הגוררות תיוג המורשע כעבריין מין, רישום פלילי ולעיתים עונשים מחמירים ביותר.

כשמדובר באנשי קבע ההרשעה יכולה להביא להתרת התחייבותם לשירות קבע ולמעשה לגדוע את מטה לחמם.

שימוע אפקטיבי מראש יכול להביא לעיתים לאי העמדה לדין בבית הדין, ולעיתים, משמדובר באיש קבע אשר גם העמדה לדין משמעתי עלולה לגרור התרת התחייבותו, יכול שימוע שכזה להביא לסגירת התיק או להעמדה לדין משמעתי בעבירה שאינה עבירה שבהכרח תגרור את העלאתו לוועדה להתרת התחייבות (כדוגמת הטרדה מינית).

לעיתים ניתן להביא לסיום מוצלח של התיק כבר בהליך השימוע, לעיתים בייצוג איכותי יש בכדי להביא לסיום התיק כך שלא ישפיע על המשך השירות הצבאי או ימנע הכתמת העומד לדין ברישום פלילי ו/או תיוג כעבריין מין, הכל כמובן בהתחשב בעובדות המקרה.

חשוב להדגיש, בעבירות אלו, גם בחמורות שבהן, אסור לוותר!

אם נקלעת למצב בו מעלילים עליך או מפלילים אותך לשווא חשוב להילחם על חפותך, ואכן, לא אחת מזוכים נאשמים שעמדו על חפותם גם מהחמורות שבעבירות.

בין אם מדובר במלחמה על חפותך, בין אם מדובר בתלונה מנופחת, כתב אישום שנראה על פניו שיצא מפרופורציה או הליכים משמעתיים של אנשי קבע – ניתן בהחלט להתגונן בהצלחה ולהביא לסגירת התיק עוד בטרם הגשתו, לזיכוי, מניעת רישום פלילי, מניעת סיום השירות בצה"ל או הקלה בעונש, כמובן הכל בהתאם לנסיבות.

בתיקים כאלו, של יחסי מין בצבא יש לפעול בהקדם ולקבל ייעוץ משפטי מוקדם ככל הניתן, ואם ניתן – עוד בטרם החקירה הראשונה.

יש להקפיד כי עורך הדין בקיא בפקודות הצבא ובייצוג אל מול הועדות המנהליות השונות, אשר עלולות להיות כרוכות בהעמדה לדין בעבירה זו של איש קבע (לדוגמה: הליכי השעיה, הליכי התרת התחייבות ועוד), על כן כדאי להסתייע בעורך דין צבאי הבקיא בדין הפלילי מצד אחד ובקיא בהליכים המנהליים ובפקודות הצבא מצד שני.

שנה גודל פונט
ניגודיות