עבירות סמים בצבאעורך דין לעבירות סמים בצבא

בבית הדין הצבאי עומדים לדין בגין עבירות סמים בצה"ל מסוגים שונים, החל מעבירות סמים קלות בגין שימוש בכל סוגי הסמים, בין אם במסגרת צבאית ובין אם בנסיבות אזרחיות, ועד לעבירות של סחר בסמים.

בתי הדין הצבאיים מנהיגים מדיניות מחמירה ביותר בעבירות סמים, ומקרים אשר בערכאות האזרחיות היו נגמרים בסגירת התיק, בצבא התיקים הללו מגיעים לדיון בבית הדין הצבאי ואף יכולים להביא להכתמת העומדים לדין ברישום פלילי, תקופות מאסר לא מבוטלות, פסילת רישיונות הנהיגה הצבאיים והאזרחיים, ומעצר עד תום ההליכים.

העבירות הנפוצות של סמים בצה"ל הן שימוש בסמים, אחזקת סמים (לצריכה עצמית או לא לצריכה עצמית) וסחר בסמים. אבל יש גם עבירות סמים רבות אחרות אשר נדונות מדי שנה בבית הדין הצבאי, כמו ייבוא סמים, תיווך אספקה ואפילו הדחת קטין לשימוש בסמים.

הניסיון הנדרש בייצוג בעבירות סמים בצבא הוא שונה מהניסיון הנדרש בערכאות אזרחיות ההלכות של בית הדין הצבאי ורמות הענישה שונותם לחלוטין, כמו גם השיקולים אותם שוקל בית הדין.

הליכי החקירה הם שונים לחלוטין, ופעולות החקירה שנוהגים לבצע הן פעולות חקירה שונות ממה שנהוג לבצע במשטרה במסגרת דיונים בערכאות אזרחיות. יש פעולות שנפוצות בהרבה בעבירות כאלו בצבא, כמו לדוגמה בקשה למתן דגימת שתן לבדיקת סמים בצבא, חיפוש בטלפון (שניתן למנוע במקרים רבים, או לפסול ראיות שנובעות מעצם החיפוש, אם יש את ההכרות המתאימה עם פסקי הדין הצבאיים בנושא).

דוגמה נוספת היא בעבירות סמים בצבא שמעורבים בהם סוכנים

שהן שונות מעבירות דומות באזרחות, וקו ההגנה צריך להיות שונה מהותית כבר מתחילת החקירה והייעוץ. נוכח העובדה כי לרוב מי שעומד לדין בבית הדין הצבאי בעבירות אלו הם חיילים נורמטיביים, תורמים ושכל עתידם לפניהם הרי שבתיקים אלו יש להשקיע מאמץ רב ככל הניתן כדי שהשלכות ההרשעה לא יגררו לאזרחות, דבר אשר ימנע את השתלבותם של חיילים אלו בעבודות רבות כמו גם יכול לסכל קבלת אשרות שהייה למדינות לא מעטות (כמו לדוגמה למנוע קבלת ויזה לארה"ב).

הרשעה בעבירות סמים גוררת עימה אף "וועדת סמים", וועדה אשר יכולה להורות על שחרורו של חייל שהורשע בעבירות סמים בצבא, מכה קשה לחיילים טובים ומסורים, שהרבה פעמים עבירת הסמים הייתה "חטאם" היחיד, וניהול התיק כבר בבית הדין יכול להשפיע על וועדת הסמים בצורה משמעותית.

מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין לעבירות סמים בצבא שלו היכרות מלאה עם הדין, הפסיקה ומדיניות האכיפה הנדרשת כבר מהשלב הראשוני, החקירה במצ"ח. הכרות עם ההליכים היא הכרחית למתן עצה בחקירה הראשונית, אשר יכולה למנוע עוגמת נפש, ובעיקר נזקים בלתי הפיכים, בהמשך.

זקוקים לעורך דין לעבירות סמים בצבא? צרו איתנו קשרשנה גודל פונט
ניגודיות