תאונות אימונים בצה"ל

חקירת תאונות אימונים בצה"ל

לאחר תאונת אימונים, לא אחת תיפתח חקירת מצ"ח. חקירת מצ"ח יכולה להיפתח אף במקביל לתחקיר או ועדת חקירה. לעיתים חוקרי מצ"ח יגיעו כבר לשטח מיד אחרי התאונה. הדברים נכונים ככל שתוצאת התאונה חמורה יותר, ולבטח כשמדובר בתאונת אימונים בה, לדאבון הלב, נהרג חייל.

חקירת המצ"ח תפקידה למצוא את האשמים, באם יש כאלו. חד וחלק. חוקרי המצ"ח נמצאים בזירה כדי לאסוף ראיות, לרבות עדויות, אשר יוכלו לבסס אשמה.

אשמה בגין תאונת אימונים יכול שתהיה בגין מעשה או מחדל ישיר ויכול שתהיה בגין אחריות פיקודית, כלומר אחריות מכוח תפקיד. לא אחת עומדים לדין מפקדים, בעבירות חמורות, אפילו בגין גרם מוות ברשלנות, אך בגין אחריות פיקודית.

מומלץ להיוועץ בעורך דין כבר בטרם החקירה הראשונה וגם אם החקירה הראשונה לא נערכת תחת אזהרה.

יש לזכור כי תיקים של תאונות אימונים מורכבים מאוד וחוקרי מצ"ח שלעיתים מגיעים לזירה בהזדמנות הראשונה לא בקיאים בפרטים וגם אם הנחקר לא הוזהר בחקירה הראשונה הרי שייתכן ויוזמן לחקירה נוספת תחת אזהרה, שאז כבר נתן גירסה ראשונית שחשב בתמימותו (גם אם הדבר היה נכון באותו מועד) כי אינו חשוד.

תאונות אימונים בצה"ל, כמו גם עבירות רשלנות, הן נושא מורכב – מכל הבחינות. על עורך הדין המייעץ ומייצג בתיקים אלו, להיות בקיא במטריה הפלילית, הפלילית צבאית, עבירות רשלנות, תאונות אימונים, פקודות הצבא והיכרות עם המערכת הצבאית.

פעמים רבות מדובר גם בהליכים אשר יכולים להשפיע על המשך השירות, או לעכב קידום של מי שמיועד לכך. הנזק של התמשכות ההליך יכול להיות נכון גם במקרה של זיכוי מלא.

אם חלילה קרתה תאונה ואתה סבור כי יכולים לחשוד בך, בין עקב פעולה ישירה והן מכוח תפקיד מומלץ להיוועץ בעו"ד צבאי, גם אם אתה בטוח כי פעלת כשורה ואף בצורה מיטבית. זיהוי נקודות התורפה בגירסה ומענה להם חיוני כבר מראש ויכול למנוע הליכים מייגעים, מתישים והרסניים, אשר הנזק שיגרמו יהיה בלתי הפיך גם אם תזוכה בדין ולבטח אם תורשע.

לעולם לא נדע איך האירוע ינותח לאחר מכן בבית הדין, לאור הניאונים על ידי שופטים שלעולם לא היו בשטח והתיק מתעורר בפניהם על ידי העדויות. גירסה טובה יכולה להבהיר את המורכבות של הסיטואציה, ואף לנקותך מחשד, אך ראשית כדאי לקבל את תמונת המצב המשפטית הטובה, הנכונה והישירה ביותר.

במקרה של תאונת אימונים פנה בהקדם לעורך דין הבקיא בדין הצבאי, המערכת הצבאית ועם ניסיון בטיפול בתיקים אלו.

עורך הדין אבי פינרסקי ייעץ בתאונות אימונים רבות בצה"ל, אשר רובן לא הבשילו כדי כתב אישום (תאונות בגין התייבשות, דריסת טנק ועוד)

במהלך שירותו הצבאי עורך הדין אבי פינרסקי היה חלק מצוות ההגנה אשר הביא לזיכויו בדין של קצין בדרגת רס"ן, אשר היה מפקד פלוגה וקצין בטיחות באימון בו נהרג חייל אשר נהג בנגמ"ש אשר התהפך, לאחר משפט אשר נערך שנים רבות.

שנה גודל פונט
ניגודיות