ירידה מהארץ לפני צבא

כמשרד המתמחה במשפט צבאי ועוסק רבות בייצוג אזרחים החיים בחו"ל מול לשכת הגיוס ריכזנו בכתבה זו את הסיבות לכל המתלבטים והממתינים את הסיבות מדוע כדאי לברר ולהתחיל בהסדרת מעמדכם מול צה"ל מחו"ל וכמה שיותר מהר, אם יש לכם שאלות נוספות בנושא אתם מוזמנים לפנות אלינו בפרטים בסוף הכתבה.

קיימת מגמה של ירידה מהארץ לפני גיוס בה ישראלים רבים עוזבים את הארץ לתקופה מסוימת או לעיתים לתמיד, למרות שלא שירתו בצבא ולא הסדירו את המעמד שלהם מול רשויות הגיוס.

הסיבות לעזוב את הארץ בכל גיל הן רבות ומגוונות, והן כוללות אזרחים בעלי אזרחות נוספות (כאלו שלעיתים בילו את רוב חייהם בארץ אחרת), אזרחים היוצאים לשליחות, כאלו אשר עוזבים עם הוריהם ועוד.

למרות העזיבה, לעיתים יש ישראלים שמעוניינים לחזור לחיות בארץ לאחר מכן, או שמעוניינים לבקר נוכח שמחה משפחתית, או חלילה, צרה משפחתית. למעשה ניסיון החיים מלמד כי מי שעזב את הארץ ייתכן ויחזור לגור או לבקר בה.

לא כולם יודעים זאת, אבל מי שמגיע לארץ, ולו לביקור, אך מעמדו מול רשויות הצבא לא מוסדר כנראה ייעצר בשדה התעופה, בכניסה או ביציאה, ועלול להיות מועמד לדין בבית הדין הצבאי!

אז מה עושים בנוגע לירידה מהארץ לפני גיוס?

יש כמובן פתרונות רבים להסדרת המעמד, כל מקרה לגופו, לפעמים גם ממקום מושבכם בחו"ל, בדרך פשוטה יחסית, אבל הדברים מסתבכים ככל שעובר הזמן, ונפרט בהמשך.

חשוב להדגיש שוב, כי גם אם מרכז החיים, של מי שמגיע לארץ, נמצא בחו"ל, הוא עדיין עלול להיעצר ולעמוד למשפט פלילי! חשוב להדגיש את העובדה הזו כי יש מה לעשות כדי למנוע, או לכל הפחות להקל, על המצב (אם אתם מעוניינים בבחינת נסיבותיכם הפרטניות, אתם מוזמנים לפנות אלינו לפי הפרטים המפורטים בסוף הכתבה, כדי לבדוק את האופציות העומדות בפניכם).

במאמר זה אנחנו נביא את כל הסיבות מדוע יש לברר ולהסדיר את המעמד מול הצבא, על כל הכרוך בכך ולא להמתין ליום בו יתעורר צורך לחזור לארץ, בין אם לתמיד, ובין אם לביקור.

הסיבה הראשונה והכי מרכזית מדוע לא להמתין אלא להסדיר את המעמד מול הצבא כמה שיותר מהר, היא: זמן.

כשהמעמד מול הצבא לא מוסדר, או חלילה מישהו הוכרז כשוהה בחו"ל שלא ברשות, או אפילו משתמט, מדובר בעבירה נמשכת, אשר מתחדשת מדי יום.

ככל שעובר הזמן אופציות הטיפול מתמעטות, וכך גם הנכונות של לשכת הגיוס לבוא לקראת מי שהמעמד שלו לא מוסדר (דוגמה אחת היא מי שלא הסדיר מעמד של "בן מהגרים", ואם מדובר בתקופה לא ארוכה, ניתן להסדיר את המעמד גם של מי שלא עומד בתנאיי הפקודה, או לחילופין מי שהוכרז כשוהה בחו"ל שלא ברשות).

הנחיות לשכת הגיוס, מאפשרות גמישות במקרים מסויימים (כל מקרה לגופו כמובן), אבל הנכונות להתגמש קטנה, ככל שמדובר במי שנעדר זמן רב יותר. אם בשלב מוקדם ניתן להסדיר את המעמד מול לשכת הגיוס, כך שמי ששוהה בחו"ל יוכל להגיע ללא מעצר צבאי וללא משפט פלילי, ככל שחולף הזמן האופציה הזאת נעלמת.

כך שאם לדוגמה הייתם יכולים להסדיר את מעמדכם רק ממקום מגוריכם בחו"ל, כעבור פרק זמן מסוים תצטרכו להגיע לארץ על מנת לעשות כן!

אם חלילה מגיעים כבר למצב בו מוכרזים על ידי לשכת הגיוס כמשתמטים, כלומר לאחר שהוצא צו אליו מי שזומן לא הגיע, הרי שככל שהזמן חולף ההנחיות מורות על העמדה לדין פלילי בפני בית דין צבאי ולא ניתן להסתפק בהליך משמעתי. גם אם מדובר במקרה גבולי, ניתן לשכנע את לשכת הגיוס להסתפק בדין משמעתי או לעיתים אף ללא הליך כלל, אבל עם חלוף הזמן הדבר אפשרי פחות.

אם חלילה המעמד לא הוסדר ומגיעים למצב בו עומדים לדין בבית הדין הצבאי הרי שהעונש נגזר גם ממשך ההיעדרות והתביעה עותרת לרוב לחודשיים כליאה על כל שנת היעדרות (כמובן שגם כאן כל מקרה לגופו ובהחלט אין זה אומר שאלו העונשים שמקבלים), אבל ככל שחולף הזמן העונש יכול להיות משמעותי מאוד!

מי שמוכרז כמשתמט מעל שבע (7) שנים עלול להיות מועמד לדין באשמה של עריקה! שזהו סעיף אישום חמור שגורר עונשים משמעותיים, גם מעל שנה בכלא!

סיבה נוספת מדוע להסדיר את מעמדכם בהקדם האפשרי היא כי בדרך זו אתם בשליטה.

גם כאשר מדובר על ירידה מהארץ לפני גיוס, אתם בוחרים מתי לחזור, אתם יודעים מה צפוי לכם ואתם יכולים לבחור את עיתוי החזרה ולהתארגן כנדרש, מבחינת הסידורים בארץ ומבחינת הסידורים בחו"ל.

אם אתם נעצרים במהלך חופשה, או עליכם להגיע בצורה דחופה לארץ, אתם לא שולטים בתהליך ואתם לא מתארגנים כנדרש.

הסיבה שלישית היא הגישה למסמכים וגורמים רלוונטיים.

ככל שעובר הזמן הגישה למסמכים נחוצים וגורמים רלוונטיים פוחתת, ולכן יהיה קושי להשיג מסמכים וגורמים אשר יכולים לסייע בהסדרת המעמד, גם אם באמת מגיעות לכם הקלות שונות!

אלו שלושת הסיבות העיקריות להסדרת המעמד מול הצבא כמה שיותר מהר, המצב מסתבך ככל שעובר הזמן, ואסור לטמון את הראש בחול גם עם ירידה מהארץ לפני גיוס.

תזכרו – אם תתעלמו הבעיה אל מול הצבא לא תעלם.

יש לכם שאלות נוספות בנוגע לירידה מהארץ לפני צבא? אתם מוזמנים לפנות לעורך דין צבאי אבי פירנסקי לבחינת האופציות הפרטניות העומדות בפניכם להסדרת מעמדכם.