חקירות מצ"ח (=משטרה צבאית חוקרת) הן דבר נפוץ וחיילים רבים נאלצים לעבור אותן בנסיבות ובעניינים שונים במהלך השירות הצבאי. המעמד הוא כמובן מלחיץ לא נעים ויש לדעת ולהבין שהמערכת הצבאית מתנהלת אחרת ממערכות המשפט והחקירה האזרחיות בישראל, הן מבחינת החוק עצמו (השיפוט נעשה בהתבסס על חוק השיפוט הצבאי) והן מבחינת ההתנהלות הכוללת. פסקי הדין המחייבים של המערכת הצבאית שונים במקרים מסויימים בנקודות כאלו ואחרות מפסקי הדין המחייבים בערכאות אזרחיות.

בשל כך כאשר אדם מזומן לחקירת מצ"ח או אפילו כבר נחקר, יש צורך מהותי ומיידי בייעוץ וליווי משפטי איכותיים. חשוב להיעזר בעו"ד המתמחה דווקא במשפט הצבאי משתי סיבות: 

א. לא כל עורך דין פלילי יכול לייצג חיילים ולשם כך צריך הרשאה והתמחות מיוחדים.

ב. חשוב שעו"ד יכיר את ההתנהלות הייחודית מול מערכת ההעמדה לדין והשפיטה של צה"ל.

ייעוץ בחקירת מצח

מהו הליך החקירה? 

חקירת מצ"ח נפתחת כאשר מידע אודות מעשה פלילי כזה או אחר של חייל (סדיר/ קבע/ נגד/ אזרח עובד צה"ל וכו') מגיע לאוזני המשטרה הצבאית בדרכים שונות: מידע מודיעיני, תלונה של חיילים אחרים, תוצאה חשודה של בדיקה רפואית כלשהי, הפללה ע"י חשודים אחרים, או מידע שמועבר מפי סוכנים סמויים של המשטרה הצבאית.    

החקירה מתחילה בזימון או בפקודה להתייצב לחקירה – ולפעמים ישר ממעצר. מרגע שמתחילה החקירה כל המידע יכול לשמש כחומר לתיק ולכן על הנחקר לנהוג בזהירות ובאחריות כדי שלא יפגע בעצמו. לחקירה צבאית יכול להיות משקל והשלכות רבות על עתידו של הנחקר כיוון שהיא שוות ערך ומקבילה למשפט הפלילי האזרחי, לכן יש להתייחס אליה ברצינות הראויה ומומלץ לנצל במהירות האפשרית את זכות הייעוץ ולהיעזר בשירותי עו"ד שבקיא בעניינים מסוג זה על מנת להימנע מטעויות שיקשו ויחמירו את מצבו של הנחקר. במידת הצורך ניתן להשתמש גם בשירותי הסנגוריה הצבאית ששירותם ניתן בחינם, ועל החוקר מוטלת החובה להציע את השימוש בהם. 

למה כדאי לממש בזכות הייעוץ?

היתרון של ייעוץ משפטי טוב בחקירות מסוג זה, כמו בכל תחום, הוא הניסיון והידע שנמצאים בידי העו"ד שנפגש עם מקרים רבים ודומים, למד את הנושא לעומקו ובשל כך בכוחו לפטור את הנאשם או לכל הפחות לשפר את מצבו ולהקל את גזר הדין. 

חוקרי מצ"ח הם חוקרים מיומנים אשר משתמשים בתרגילים ומניפולציות שונים אשר יכולים להביא את הנחקר לעשות מעשים שתיקונם יהיה מסובך ובעייתי. לאור כל אלה ניתן להבין את החשיבות שבליווי משפטי ראוי ומוקדם ככל האפשר על מנת לשמור על הנחקר, ולהבטיח שיסיים את הליך החקירה בצורה הטובה ביותר, ומבלי שיינזק יתר על המידה. 

חשוב לדעת שזכות הייעוץ בחקירות מצ"ח, היא זכות אשר ניתנת לכל נחקר בכל שלב משלבי החקירה. השימוש בה אינו פוגע בנחקר, והוא אינו מלמד דבר על נכונות החשדות ולא נחשב התנהגות מפלילה. הייעוץ והשיחה עם עוה"ד הם חסויים. לחוקר אין את הזכות לצותת או לדרוש להאזין לה ועליו להעניק לכם את הפרטיות הנדרשת.