למה צריך עו"ד צבאי?

לעיתים רבות ובנסיבות שונות נקלעים חיילים במהלך השירות הצבאי לסיטואציה בה הם מועמדים לדין פלילי בגין עניינים כאלה ואחרים. במהלך המשפט הם זכאים, כמו כל נאשם, לייעוץ משפטי של עו"ד צבאי. כדי להחליט מיהו העורך דין המתאים ביותר לתפקיד, חשוב קודם כל להבין שמצד אחד סדרי הדין הצבאיים הם ייחודיים ובעלי מאפיינים שונים מהדין "האזרחי" הן מבחינת החוק והן מבחינת סדר הדין, אך מצד שני מה שקורה בביה"ד הצבאי אינו נשאר רק במרחב הצבאי ופס"ד עלול להירשם בגיליון המרשם הפלילי של החייל הנשפט ובכך להשפיע עליו גם בחיים האזרחיים בעתיד.  שתי עובדות אלו מדגישות את החשיבות של בחירת עורך דין בקיא ומקצוען דווקא בתחום הצבאי שיידע לנהל את ההגנה בצורה הטובה ביותר ובכך יצליח להקל על החייל, ולמנוע פגיעה עתידית.

עורך דין צבאי

בעבר רק עו"ד מסוימים שהוכשרו באופן ייעודי לכך הורשו לייצג בדין הצבאי. כיום כל עו"ד רשאי לייצג גם בערכאות אלו אך למרות זאת, נראה שההבנה המעמיקה של המערכת הצבאית, הניסיון והניואנסים הייחודים יכולים לשכלל את יכולותיו של עורך הדין ולהשפיע על התפתחות הדיון ועל ההחלטות המתקבלות. לצערנו זה נכון גם במקרה ההפוך, עו"ד שאינו בקיא במשפט הצבאי עלול לגרום ללקוחותיו נזק של ממש. 

במקרים רבים, יוצאי הסנגוריה הצבאית הופכים להיות עו"ד המייעצים בעניינים צבאיים. עו"ד אלו שולטים מאוד בתחום זה ולכן יש להם יתרון משמעותי על פני עו"ד חיצוניים למערכת. כאן המקום לציין שבכירים בצבא שלא צמחו בתוך מערכת המשפט הצבאית אך השלימו עם השנים תואר במשפטים ועובדים כעו"ד, לא נהנים מיתרונות אלה, כיוון שאין להם את הניסיון, והמקצועיות הנרכשים מעצם ה"ערבוב" בתוך המערכת. סביר להניח שהם כלל לא מכירים מבפנים את דרך העבודה של המערכת ואין להם יתרון בתחום זה על פני עו"ד אזרחי אחר. 

לרוב, חיילים העומדים לדין הם צעירים וחסרי ניסיון בסיטואציות מסוג זה. מצ"ח עלולה להביא את החיילים לכדי חרדה ומתוך הבלבול והלחץ הם עלולים להגיד או לעשות דברים שייגררו השלכות חמורות שיהיה קשה לתקנן בעתיד. לכן חשוב שעורך הדין שמטפל בתיק יבין לליבו של החייל ויראה את המצוקה שלו. חשוב לראות בחייל הנאשם אדם ולא תיק. הנחיה וליווי מקצועיים יכולים לשנות ממש את פני הדברים ולשמור שלא ייגרמו נזקים בלתי הפיכים.

חשוב לדעת לערב את עורך הדין בשלב מוקדם ככל האפשר ולהעניק לחייל הכנה עוד בטרם החקירה. הכנה טובה יכולה לשמור על החייל מפני התנהגות או אמירת דברים שעלולים לגרום לנזק חמור.  

במידת הצורך אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשתדל להעניק לכם את הסיוע המשפטי המקצועי והמתאים ביותר עבורכם. יחד נוכל להתמודד ולסיים את ההליך בצורה הטובה ביותר.