זיוף גימלים פירושו השגת ימי חופשת מחלה מהצבא שלא לצורך אמיתי. לעיתים רבות זיוף נעשה מתוך קלות דעת וחוסר הבנה של המשמעות המשפטית של צעד זה ולכן חשוב להבין- זיוף גימלים נחשב לעבירה פלילית לכל דבר ועניין וכך יש להתייחס אליו! 

תופעת זיוף הגימלים רווחת במיוחד ופוגעת באווירת האמון שהיא יסודית וחשובה בצה"ל ולכן המצ"ח לא חוסכת במשאבים ופועלת באופן אקטיבי על מנת למגר, או לכל הפחות לצמצם את היקפה. כלומר, סביר ביותר שכנגד חייל שנחשד בזיוף ימי מחלה ייפתח הליך פלילי. כמובן שצעד כזה מכניס את החייל לסיטואציה לא פשוטה מבחינה משפטית היות וחקירה כזו עשויה להשפיע עליו גם בחיים האזרחיים בעתיד. 

ניתן לזייף גימלים באמצעות יצירת מסמך מזויף, באמצעות קנייה של מסמך מידי גורם חיצוני או בהתחזות. במידה וחייל נתפס על זיוף הוא יזומן לבירור ולעיתים יפתחו חקירת מצ"ח (=משטרה צבאית חוקרת), זאת בהתאם לחוק השיפוט הצבאי. ישנם מס' משתנים משמעותיים שמשפיעים על פסק הדין – מס' ימי המחלה שזויפו, סוג המסמך שזויף ודרגתו של המזייף. 

עבירת זיוף גימלים כוללת בתוכה מס' עבירות פליליות – עבירה במסמכים צבאיים, עבירת זיוף, קבלת דבר במרמה ועוד, עבירות העלולות לגרור עונש מאסר.

יש לציין שקניית גימלים שונה מזיוף ויש לבחון אותה בהתאם לנסיבות המקרה הספציפיות, אך גם היא נחשבת לעבירה פלילית.

זיוף גימלים

כיצד נפתחת החקירה בחשד לזיוף גימלים? 

כאשר מפקד, שליש או רופא היחידה מפקפקים באמינות הגימלים שהציג להם פקוד הם יכולים להגיש תלונה למצ"ח ואלו יפתחו בחקירה בהתאם לנסיבות התלונה, ולכמות ימי הג' המזוייפים, כמו גם בנוגע לנסיבות אחרות, כמו התחכום בזיוף ועוד. לאחרונה אף נפתחו חקירות בעקבות חשד למרפאות אשר היו מעניקות הקלות וימי מחלה באופן שיטתי, לעיתים תמורת תשלום, כאשר כמובן שכל מי שהשתמש בשירותים כאלו נחקר אף הוא.

מתי מומלץ לפנות לייעוץ משפטי?

כיוון שהחקירה במצ"ח עלולה לגרור תיק פלילי, חשוב מאוד לפעול בזהירות ולשמור על החייל מפני רישום פלילי שיישאר בגיליון גם לאחר השחרור. על מנת למנוע גרימת נזק עצמי בעל משקל רב אנו ממליצים לפנות בהקדם האפשרי לייעוץ משפטי אצל עורך דין הבקיא בדין הצבאי, באופי החקירות של מצ"ח ובהבדלים הקיימים בינו לבין החוק וסדר הדין הפלילי הרגיל.  ליווי מוקדם ומקצועי יאפשר את ניהול החקירה באופן זהיר תוך שמירה על שמו הטוב ועל עתידו של החייל. בכל אופן ניתן לפנות לעורך דין בכל שלב אך חשוב לדעת שככל שהפנייה לייעוץ תהיה מוקדמת יותר כך סביר שהחייל הנחקר יבצע פחות טעויות ויהיה קל יותר לסיים את ההליך בצורה טובה ובנזק מופחת ככל האפשר.  

במידה ואתם נמצאים לפני או במהלך הליך חקירה בדבר זיוף גימלים, או תעודות רפואיות, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נשתדל להעניק לכם את הליווי המקצועי והמתאים ביותר עבורכם. יחד נוכל להשלים את ההליך בצורה החלקה, הטובה והיעילה ביותר.