המסגרת הצבאית מעמידה לא פעם את החיילים והחיילות בסיטואציות מורכבות בהן הם חשופים לפגיעות מיניות כאלה ואחרות. 

בשנים האחרונות צה"ל משקיע משאבים רבים על מנת למגר את התופעה של עבירות מין בצבא, או לכל הפחות כדי להביא לצמצום בהיקפיה הנרחבים. צה"ל מתייחס למעשים אלו בחומרה רבה והדין הצבאי קובע הסדרי ענישה נוקשים שמופעלים כלפי חיילים אשר מואשמים באחת מן העבירות הללו.

עבירת מין יכולה להיעשות הן באופן המילולי והן באופן פיזי. אין הבחנה בין שני המינים לצורך הגדרת העבירה. ההגדרה כוללת – יחס משפיל בנוגע להיבטים מיניים של החייל/ת, פרסום תמונות אינטימיות שלו, הערת הערות מיניות, הצעת הצעות חוזרות ונשנות שהן בעלות אופי מיני, אונס, ביצוע מעשים מגונים, מעשי סדום ועוד. 

אחד המרכיבים המרכזיים בהטרדות מיניות בצבא הוא הרכיב ההיררכי הייחודי שבצבא. במצב כזה מתווספת לעבירה גם עבירת ניצול יחסי המרות שמתקיימים בין מפקד לפקודיו. כדי ליצור מאזן כוחות, החוק נוטה לטובת הפקוד, שסביר להניח שהוא המנוצל שפעל בלית ברירה, גם אם לכאורה נראה שניתנה הסכמה, הרי שלא ניתן לדעת האם ההסכמה הייתה חופשית, בסיטואציה מורכבת זו, המעשה הוא אסור והמפקד יואשם בביצוע העבירה.     

ישנם סוגים רבים של עבירות הטרדה מינית בצה"ל, ולדוגמה – 

  1. עבירות עפ"י סימן ה' לפרק ו' לחוק העונשין.
  2. עבירות עפ"י החוק למניעת הטרדה מינית.
  3. עבירות על חוק הגנת הפרטיות.
  4. הטרדות מיניות שנעשות ע"י מתקן תקשורת.
  5. התנהגות שאינה הולמת על רקע מיני.

המשתנים שנשקלים הם: אופי המעשים, תדירותם, פערי המעמדות, קיומם או היעדרם של יחסי מרות, הזהות והרקע של החשוד כמו גם עברו הפלילי, מס' המתלוננים, חשש משיבושי הליכים, מידת שת"פ מצד המתלונן/ת, הנזקים שנגרמו וההתיישנות.

עבירות מין בצבא

סוגי העונשים על עבירות מין בצבאהעונשים שמוטלים על מי שהואשם בהטרדה מינית בצה"ל הם חמורים ונעים בין דרישת תשלום פיצויים, שלילת דרגות ואף עונשי מאסר ממושכים ביותר. חומרת העונש וסוגו נקבעת בהתאם לשיקולים שציינו לעיל. 

מתלונן יכול לבחור לתבוע את הפוגע גם בתביעה נזיקית ולדרוש פיצויים על הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהפגיעה. תביעה כזו עשויה להחמיר עוד יותר את מצבו של הנאשם.  

כיוון שמנעד הענישה הוא רחב ביותר צריך לדעת כיצד לפעול כדי להצליח לנהל את החקירה בצורה הטובה והזהירה ביותר. לחשודים בעבירות אלו, כמו לכל חשוד בעבירה פלילית עומדת זכות ייצוג בבית דין צבאי. אנו ממליצים לנצל את הזכות הזו ולהיעזר כבר בתחילת הדרך בעורך דין צבאי אשר לו היכרות מעמיקה עם הערכאות הצבאיות, עם מערכת הדינים הייחודית ועם אופי ההליך.

עורך דין מקצועי ומנוסה במקרי עבירות מין בצבא יוכל להגן עליכם מפני טעויות שעלולות להסב לכם נזק חמור ויוכל להבטיח את השמירה המקסימלית על זכויותיכם לאורך כל ההליך. במידה ואתם נזקקים לייעוץ משפטי מסוג זה אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעניק לכם את הליווי המקצועי והמתאים ביותר עבורכם. יחד נוכל להשלים את ההליך על הצד הטוב ביותר.