המסגרת הצבאית מאופיינת ברוח נעורים, בלוחמנות, בקשיחות ובהיררכיה, לצערנו מרכיבים ייחודיים אלו מהווים כר פורה לאינטריגות ולאלימות ולכן מקרים כאלו הם עניין תדיר בצה"ל. כתגובה לכך, תוך ניסיון למגר את התופעה, או לפחות לצמצמה באופן משמעותי, מערכת השיפוט הצבאית קבעה את עבירות האלימות בחוק השיפוט הצבאי. חייל שיואשם באחת מן העבירות הנ"ל ייענש בחומרה. 

חשוב לציין שהגדרת עבירות אלימות בצבא היא רחבה ומתייחסת הן לאלימות "פיזית" והן לאלימות "מילולית". 

עבירות אלימות בצבא – סעיפים 59-61 לחוק:

בחוק השיפוט הצבאי (המכונה חש"ץ) מנויים 3 סוגים של אלימות אסורה. לפי אלו תגובה אלימה אסורה בכל מצב, בלי תלות בסוג מערכת היחסים. החוק מתייחס לאלימות שבין חייל לחברו, למפקדו, לממלא תפקיד אחר וכמובן גם ביחס לאזרחים. ישנו מנעד של עונשים אפשריים ובכל מקרה העונש ייקבע בהתאם לחומרת המעשה, לעוצמת הפגיעה, לזהות הנפגע ובהתאם לסיטואציה בה הופיעה ההתנהגות האלימה. טווח הענישה המירבית בצמוד לעבירות הינו 1-5 שנות מאסר. 

קראו גם בנושא ערעור על פסק דין צבאי

עבירות אלימות בצבא

עבירות האיום – סעיפים 62-63 לחוק:

גם איום לנהוג באלימות אסור עפ"י החש"ץ ומי שמאיים לנהוג באלימות אף אם לא נהג כך בפועל צפוי לעונש אשר עלול להיות אף מאסר.

עבירת ההתעללות – סעיף 65 לחוק:

עבירה נוספת בחש"ץ שמתייחסת להפגנת אלימות היא עבירת ההתעללות. עבירה זו עוסקת ביחס אלים שנוקטים חיילים בכירים כלפי חיילים בדרגה נמוכה יותר. גם בעבירה זו יש מס' רכיבים המגדירים את חומרת הענישה והעונש המקסימלי הקבוע בצידה נע בין שנתיים לשבע שנות מאסר.

התעללות היא אף פגיעה באדם הנמצא תחת משמורתו של החייל.

כיוון שמדובר בתופעה שכיחה כל כך, על כל חייל לדעת שבכל במקרה שהוא סופג יחס אלים, זכותו וחובתו לפנות למפקדיו, לדווח להם על המקרה ולוודא שהעניין מטופל כראוי. 

מן הצד השני, חשוב שכל חייל יכיר ויידע את המשמעות החמורה של מעשי אלימות בצבא. מלבד עונשי המאסר הממושכים, ביצוע עבירת אלימות בצבא עלול לפגוע בזכותו של החייל לקבל תעודת "משתחרר בכבוד" וכך זכותו להטבות המגיעות לחיילים משוחררים תיפגע. בנוסף, חייל שינהג באלימות יהיה חשוף לרישום פלילי שילווה אותו גם לאחר השירות הצבאי ועלול "להכתים" את שמו ולמנוע ממנו הטבות או זכויות שונות. עצם הידיעה של כל אלו יכולה להשפיע על הבחירה כיצד להגיב והיא בעצמה עשויה למנוע את מקרה האלימות הבא. היה ונקלעתם לסיטואציה בה פעלתם באלימות עליכם לדעת שכמו בכל הליך משפטי, מגיע לכם לקבל סיוע משפטי מעורך דין. ליווי מקצועי ומיומן יוכל לסייע לכם להשלים את המשפט בדרך הטובה ביותר כך שהעונש שתקבלו יהיה המינימלי בהתאם לנסיבות המקרה וכן מידת הפגיעה בכם בטווח הארוך תצומצם ככל האפשר.

הואשמת בעבירת אלימות בצבא? אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעניק לכם את הייעוץ המשפטי המקצועי והמתאים ביותר עבורכם, עורך דין צבאי מטעמנו אשר בקיא במערכת השיפוט הצבאית, בדרכי ההתנהלות הייחודיים ובחוקים הרלוונטיים יוכל להגיש לכם את הסיוע לו אתם זקוקים ויחד תוכלו להשלים את ההליך בצורה הטובה והבטוחה ביותר.