מהו פרופיל צבאי?

פרופיל צבאי הוא בעצם סימול מספרי מייצג של רמת הכשירות הרפואית והנפשית של מועמדים לגיוס לצה"ל. הפרופיל נקבע בהתאם לעבר הרפואי ולתוצאות של סדרת הבדיקות המקיפה שעובר כל מועמד כבר מהתייצבותו לצו הראשון. לפרופיל יש השפעה מכרעת על השיבוץ ועל אופי השירות. על פיו ייקבע באיזה חילות המועמד מתאים לשרת והיכן הוא עתיד להעביר את שנותיו הקרובות. 

טווח המספרים האפשרי בקביעת הפרופיל האישי הוא בין 21 ל-97, כאשר 97 הוא פרופיל של אדם בריא לחלוטין שכשיר לשרת בכל תפקיד, 64 הוא הפרופיל המינימלי לשירות ביחידות קרביות, ו-21 הוא פרופיל של אדם אשר מסיבות שונות אינו כשיר לשרת בצבא כלל, והוא פטור מן החובה. במידה ומועמד בעל פרופיל 21 ירצה, הוא רשאי להגיש בקשה להתנדבות ואם הבקשה תאושר הפרופיל שלו יעלה ל-25 והוא ישובץ לתפקיד במסגרת מערכי ההתנדבות בצה"ל.  חשוב לציין שלא כל בעיה רפואית משפיעה על קביעת הפרופיל- לעיתים ייתכנו סעיפי ליקוי המעידים על מגבלות רפואיות קלות שיופיעו בצד הפרופיל והם עשויים להשפיע על האפשרות לשרת בתפקידים מסוימים (לדוג': משקפיים). באופן כללי, קביעת הפרופיל היא מורכבת ומתבססת על שקלול של נתונים פיזיים ומנטליים רבים, כאשר ספר הפרופילים אינו מפורסם לקהל הרחב, אך מי שעוסק בתחום מכיר את רובו.

ערעור- מתי וכיצד?

בנסיבות מסוימות, גם לאחר שנקבע הפרופיל האישי ניתן לערער עליו- אם חל שינוי במצב הרפואי של המועמד או אם המועמד סבור שהפרופיל שקיבל לא משקף כראוי את מצבו. ניתן גם לערער לכיוון ההפוך ולבקש הורדה של הפרופיל, זאת על מנת להימנע משירות קרבי או כדי להשתבץ בשירות מאומץ פחות, קרוב לבית או במתכונת של "יומיות". ניתן לשנות את הפרופיל גם במהלך השירות הצבאי אך אז הפרוצדורה שונה מעט. 

במקרה הראשון יש להגיש את הערעור מיד לאחר קרות השינוי, בתוספת המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. בשאר המקרים ככלל יש להגיש את הערעור עד חודש מקבלת הפרופיל, בצירוף נימוק מפורט, חוות דעת רלוונטיות והמלצות רפואיות. הערעורים יעלו לדיון בוועדה מיוחדת, מועמדים שערעורם יתקבלו יזומנו לבדיקה מקיפה נוספת ולאחריה יקבלו עדכון על הפרופיל החדש שנקבע בהתאם לממצאים שהתקבלו.

כאמור, הפרופיל האישי הוא בעל משמעות רבה ויש לו השפעה ישירה על עתידו הצבאי של המועמד, ולכן במקרה הצורך יש לוודא שההליך עובר בצורה חלקה ומסודרת, ושהוא נעשה בהתאם ללוחות הזמנים ולדרישות הפורמליות של התהליך. לשם כך מומלץ להיוועץ עם עו"ד צבאי, אשר לו הכרות מעמיקה עם סדרי הדין הצבאיים, עם האופי הבירוקרטי של הצבא ועם פרטי ההליך הספציפי.

במידה ואתם מעוניינים להגיש ערעור על פרופיל אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, ואנו נעניק לכן את הליווי המשפטי המקצועי והטוב ביותר עבורכם, עד להשלמת התהליך ולקבלת הפרופיל הרצוי.