רקע לכתיבת המאמר

נפ

במהלך סבב הלחימה האחרון (מבצע שומר חומות) יצא לי להיתקל באזרחים רבים, המשרתים במילואים, שמבחינתם לא להגיע לצה"ל כדי לא לקחת חלק בעימות. כשניסיתי להבין מדוע הם בוחרים לפעול כך, נעניתי ב:ו-"מה כבר יקרה". אז אני שמח לנצל את הבמה הזו כדי לפנות למשרתי המילואים הרבים ולהסביר מה הם העונשים הצפויים לנפקדות משירות מילואים. 

כללי

צה"ל רואה בנפקדות ממילואים ובכלל, עבירה חמורה ותופעה מדאיגה הפוגעת באופן חמור במשמעת במוכנותו המבצעית ובחוסנו של צה"ל, הן בשגרה והן בחירום. ישנם קבוצות שונות של עריקים, אך מאמר זה יתמקד ב"עריקי מילואים". עריקי מילואים מוגדרים כך: "חייל אשר נמנה עם מערך המילואים של צה"ל ולא התייצב לשירות מילואים פעיל אליו נקרא". משרתי מילואים לא מקבלים יחס זהה לעריקים אחרים (עריקי בקו"ם, עריקים משירות סדיר וכו'). 

ראשית, לפני שמגישים כתב אישום כנגד משרת מילואים על נפקדות ממילואים, יוודאו שנשלח לחשוד צו קריאה בר-תוקף שהגיע לכתובת העדכנית של משרת המילואים. בקבלת החלטה האם להעמיד משרת מילואים לדין בבית דין צבאי או לדין משמעתי יבחן זמן עריקתו ולפיו תתקבל ההחלטה איך להעמידו לדין:

  1. חייל מילואים שנעדר במשך שנתיים+: יוגש כנגדו כתב אישום בבית דין צבאי אם הוא נעדר משירות מילואים פעיל למעלה מחמישה ימים.
  2. חייל מילואים שנעדר במשך שנה+: יוגש כתב אישום בבית דין צבאי אם התקיים אחד מהתנאים הבאים:
    1. מדובר בהיעדרות שנייה, כשעל ההיעדרות הקודמת הוא הועמד לדין בבית דין צבאי ועוד לא חלפו חמש שנים מאז העריקות הראשונה.
    2. מדובר במי שהוא קצין. כלומר לגבי קצינים, כל עריקות משירות מילואים למעלה משנה תוביל לכתב אישום בבית דין צבאי.
  3. היעדרות מזימון צו 8 – צו 8 הינו צו שיוצא לפי הוראתו של שר הביטחון ואיננו מוגבל בזמן. אם חייל מילואים נעדר על קבלת צו 8, יוגש נגדו כתב אישום בבית דין צבאי.

מי הם "מנותקי קשר"?

מנותקי קשר הם חיילי מילואים שהתביעה הצבאית לא הצליחה להוכיח כי הם נעדרו משירות מילואים שלא ברשות. אם חלפו מעל 17 חודשים מאז הפעם האחרונה בה חייל המילואים יצר קשר עם יחידתו, הוא ייחשב כמנותק קשר. ככלל, בגין עבירה של "ניתוק קשר" חייל יועמד לדין בבית דין משמעתי ולא בית דין צבאי. עם זאת, גם כאן לנסיבות יש משקל חשוב; נסיבות כגון משך תקופת ניתקות הקשר; אופי הפעילות והתעסוקה של היחידה במהלך התקופה (אם היו מעורבים בלחימה אז מדובר בנסיבה מחמירה), חוות דעת המפקדים על מנתק הקשר וכו'.

מה העונשים הצפויים לעריקי מילואים?

לחיילי מילואים שמוגדרים כמנותקי קשר, העונש המקסימלי עומד על חצי שנה מאסר. העונש המקסימלי על עריקה ממילואים ככלל הינו שבע שנים ויכול לעלות אף לעשר שנים אם היחידה ממנה חייל המילואים ערק עסקה בפעילות מבצעית במהלך העריקה. אם כך, ברור כי עריקות משירות מילואים הינה עבירה חמורה שהעונש עליה חמור בהתאם. האם זה אומר כי אין אפשרות להשתחרר משירות מילואים? וודאי שלא! באם אתם מחפשים עורך דין צבאי, עוסק באופן שוטף בנושא של נפקדות ממילואים ועם חיילי מילואים שמסיבות מוצדקות כאלה ואחרות מעוניינים להשתחרר משירות מילואים פעיל. לכן, אנחנו ממליצים בחום לא לעשות דין לעצמכם ולהתחמק משירות צבאי, זו פעולה שרק תזמין צרות. עליכם לפנות אל עורך די צבאי מומלץ ומנוסה שיוכל ללוות אתכם בהליך הסבוך אל מול גורמי צה"ל. אנחנו כאן שירותכם!