שחרור מוקדם מהצבא

כיום אורך השירות לגברים עומד על 32 חודשים (שנתיים ושמונה חודשים) ואורך השירות לנשים הוא 24 חודשיים (שנתיים).
יש הבדל משמעותי בין מקרים בהם ניתן לקבל פטור מהצבא מראש, לבין מקרים בהם ניתן לקבל פטור מהצבא אחרי שהתגייסתם.

עו"ד צבאי יכול ללוות אתכם, אם יש סיבה מוצדקת לשחרור מוקדם מהצבא, בשביל שתוכלו לצאת מהצבא לפני או אחרי הגיוס.
עו"ד צבאי גם יכול ללוות אתכם אם נקבע כי אתם לא כשירים לשרת, אך תרצה להגיש ערעור על פסק דין צבאי או לשנות את הקביעה הזאת, כדי שתוכלו להתגייס בכל מקרה.

פשוט יותר לא להתגייס

ישנן עילות רבות יותר, ופשוט יותר לשכנע את רשויות הצבא לא לגייס אתכם (כמובן ככל שיש עילה מוצדקת), לפני שהתגייסתם. לאחר הגיוס יהיה עליכם לשכנע את הצבא כי מצבכם השתנה, אחת לא הייתם נמצאים מתאימים לגיוס מלכתחילה.

כאשר מבעוד מועד ניתן לשכנע את הצבא לא לגייסכם מסיבות רבות, לרבות מסיבות של מצפון, סיבות של טעמים משפחתיים, הכרה דתית, סיבות דתיות אחרות, רישום פלילי, שירות בצבא זר ועוד – האפשרויות לאחר הגיוס לצבא מצומצמות יותר. כאמור, משהתגייסתם, יש להראות כי הצבא טעה טעות משמעותית עת החליט לא להעניק לכם פטור מלכתחילה, או כי צצו בעיות אחרות.

ובכל זאת, איך לצאת מהצבא? הסיבות לשחרור מוקדם מצה"ל

בלא מעט מקרים צצות בעיות רפואיות או נפשיות אחרי הגיוס המצדיקות פטור, או הדרדרות במצב רפואי, לרבות מצב רפואי נפשי המצדיק שחרור מוקדם מהצבא. לא אחת נערים לא חושפים בעיה נפשית, מתוך בושה והדחקה, אך מדובר בבעיה אשר עלולה להשפיע על השירות, ועל היכולת לסיים את השירות בהצלחה, ולאחר הגיוס הם מבינים זאת – ונדרשים לליווי על מנת למצות את זכויותיהם לצאת מהצבא.

איך לצאת מהצבא

הסיבה העיקרית שבזכותה תוכל לצאת מהצבא ולהשתחרר מוקדם היא בעקבות סיבה רפואית או נפשית שתוריד את הפרופיל שלכם לפרופיל 21 (פרופיל 21 הוא פרופיל של חוסר כשירות רפואית, לרבות נפשית). אם כבר התגייסתם ולא דאגתם להסדיר את הפטור שלכם לפני הגיוס, הסיכוי שתוכלו להשתחרר מהצבא במהלך השירות מסיבה שהיא לא רפואית או נפשית הוא נמוך.

סיבה נוספת היא 'התנהגות רעה וחמורה', כלומר התנהגות של החייל בצבא, או באזרחות אשר בגינה הוא לא יוכל להישאר בצבא. לדוגמה – הסתבכות בעבירה פלילית.

במידה ונפצעתם במהלך הצבא, התגלתה אצלכם מחלה או שחלה התדרדרות במצבכם הנפשי, עד כדי חוסר כשירות, יהיה בכך כדי להוריד את הפרופיל שלכם לפרופיל 21, תשתחררו מהצבא ותקבלו תעודת ״שוחרר מסיבות רפואיות״. בנוסף, ככלל, תהיו זכאים למענקי השחרור בהתאם לחודשי השירות ששירתם עד השחרור.

בכל מקרה בו אתם מעוניינים לבדוק האם תוכלו לצאת מהצבא, או לחילופין להתגייס למרות שהצבא החליט שלא תוכלו לעשות כן – מוזמנים לפנות אלינו כדי שעורך דין צבאי יבחן את סיכוייכם.