משרדנו מתעסק הן במישור הפלילי, והן במישור הצבאי  (מנהלי). במהלך עבודתנו אל מול גורמי הצבא אנו מייצגים גם תושבים חוזרים. ככלל, כל אזרח ישראלי חייב להתגייס לצה"ל בגיל 18. במאמרים שונים בבלוג זה, התייחסנו לאפשרויות של ישראלים אשר חיים בחו"ל, או ילדים הנולדו בחו"ל להורים ישראלים, התייחסנו להגדרת "בן מהגרים" המאפשרת, בהתקיים תנאים מסוימים לקבל פטור משירות צבאי ועוד (הבלוג בהחלט מלא בנושא זה, מומלץ לקרוא 😉). במאמר זה נרצה להתייחס דווקא לסטטוס של 'תושבים חוזרים', מי הם ומה הציפייה של הצבא מהם בעת חזרתם לארץ.

מי מוגדר "תושב חוזר" -ואיך עובד שירות צבאי של תושבים חוזר?

תושב חוזר הוא תושב של ישראל שעבר בשלב מסוים לגור בחו"ל והפסיק להיות תושב ישראל אך לאחר מכן חזר לישראל וקיבל שוב מעמד של תושב. לפי הגדרה של משרד העלייה והקליטה, תושב חוזר הינו בן 17 ומעלה אשר שהה בחו"ל לפחות שנתיים, ביקר בארץ לא יותר מארבע חודשים בכל אחת משנות היעדרותו מהארץ ושלא היה מועסק (הוא או הוריו) ע"י ממשלת ישראל.

שירות צבאי של תושבים חוזרים

אז אני תושב חוזר, מה קורה עם שירות צבאי של תושבים חוזרים?

ראשית נבחין בין מי שעזב את הארץ לפני גיל 16 ומי שעזב אחרי. מי שעזב לפני גיל 16, וחזר לארץ כתושב חוזר יחויב בשירות צבאי זהה לזה של עולה חדש, כלומר יש חשיבות לגיל העולה ולמצבו המשפחתי [אין משך השירות של נער בן 19 (24 חודשים לנשים ו32 חודשים לגברים) זהה למשך השירות של גבר בן 23 (18 חודשים התנדבות)]. מנגד, אם מדובר במי שעזב את הארץ אחרי גיל 16, ככלל מחויב בשירות צבאי אלא אם כן קיבל פטור מיוחד (כדוגמת בן מהגרים), בהנחה וזה לא המצב שלכם ואתם תושבים חוזרים לאחר שמילאתם את חובתכם לשירות חובה, מה שמטריד אתכם הוא ככל הנראה שירות המילואים.

הצבא מתחשב בתושבים חוזרים ומציע הקלות שונות לתושבים שכאלו (לא רק במישור הצבאי…לדוגמה יש הקלות משמעותיות בנושא מיסים). ראשית, תושב חוזר ששהה בחו"ל בין שנתיים לחמש זכאי לפטור ממילואים בששת החודשים הראשונים שלו ואילו בחצי השנה השני יבצע מקסימום 14 ימי מילואים. אם מדובר בתושב חוזר שחי למעלה מחמש שנים בחו"ל, הוא זכאי לפטור מוחלט בשנה הראשונה.

גם בנושא התושבים החוזרים יש חשיבות לגיל כשתושב חוזר בן 40+ עם פרופיל מסוים יכול להיות זכאי לפטור, תלוי בתפקיד אותו מילא בצבא (כשמדובר בתפקיד עורפי). תושב חוזר בן 45+ שהיה בתפקיד קרבי יוכל להיות פטור גם כן משירות מילואים. ואילו תושב חוזר בן 35+ שהיה בחו"ל יותר מחמש שנים יוכל להיות משובץ בשירות מילואים על פי מקצועו האזרחי.

אנחנו מאמינים שהבנתם כי מדובר בסוגיה בירוקרטית סבוכה בה התנהלות שגויה ולא זהירה יכולה להכביד מאוד על החזרה לישראל. בדיוק בגלל זה אנחנו כאן, לעזור לכם בחזרה לארץ ובהתמודדות מול גורמי הצבא. אנחנו כאן לייצג את האינטרסים שלכם בצורה הטובה מול גוף גדול ולעיתים לא מתחשב כמו הצבא, גוף שאנחנו למדנו כיצד להתמודד מולו, תנו לנו לעזור לכם וביחד נחזיר אתכם לארץ בצורה החלקה ביותר!

עוד יעניין אתכם בנושא: ירידה מהארץ לפני צבא