בבלוג זה התייחסנו פעמים רבות לכל הסוגייה של שחרור מצה"ל בדרכים כאלו או אחרות. במאמר זה נתייחס לדרך נוספת דרכה חיילים רבים מנסים להשתחרר, אך לרוב אינם מודעים לסכנה שבשחרור בדרך זו; אנחנו מדברים על הטלת מום בגופכם כדי לקבל פטור משירות צבאי ונדון גם בקבלת פטור משירות בטחון במרמה.

עבירת "הטלת מום" מוגדרת בסעיף 100 לחוק השיפוט הצבאי. העבירה מתייחסת למצב בו חייל מטיל בגופו מום או מחלה או לחלופין אפשר לאדם אחר לפגוע בו כשהכוונה לכך הינה לקבל שחרור מצה"ל בגין אותו המום, והעונש בגינה לפי החוק יכול להגיע לעד עשר שנים! 

הכוונה להטלת מום היא פגיעה עצמית, על מנת לגרום לחוסר כשירות זמני או מלא (לדוגמה, תיק שהמשרד ייצג בו, כאשר חייל ירה ברגלו על מנת לא לשרת שירות קרבי). הטלת מום ופטור משירות בטחון במרמה

חשוב להבהיר שמעבר למאסר בפועל לעונש על עבירה זו נלוות גם סנקציות כלכליות, מי שמורשע בעבירה ע"פ סעיף 100 לא יוכר כנכה צה"ל משמע לא תהיה לכם זכאות לתגמולים ולזכויות הנובעות ממצב הנכות אליו הכנסתם עצמכם. נבהיר כדי למנוע בלבול, אין זה אומר שישנה חובה שהמום יהיה לצמיתות, אלא אף מום זמני שנועד לשחרר אתכם מפעולה או משירות כולו ימלא את דרישות הסעיף.

חשוב להבין שהסעיף הזה לא עומד לבדו, סעיף 102 לחוק מדבר על השתמטות מפעולה מסוימת, כלומר מצב בו חייל פוגע בעצמו בכוונה תחילה כדי להשתמט מפעולה/מילואים ואז העונש יכול להגיע לעוד 4 שנים ואילו אם המעשה בוצע כולו כדי להשתמט מתפקיד קרבי, העונש יכול להגיע לעד 15 שנים!

חוץ מעבירת הטלת המום יש גם את "אחיותיה" הדומות, עברת "פטור משירות ביטחון במרמה" (סעיף 99 לחוק) ועבירת ה"התחלות" (מלשון מחלה; סעיף 101 לחוק). המשותף לשלושת העבירות האלו הוא כמובן הניסיון להשתחרר או "להתחמק" מפעולה כזו אחרת במרמה. על עבירת פטור משירות בטחון במרמה ועבירת הטלת המום המאסר הקבוע בחוק הינו 10 שנים ואילו לגבי עבירת ההתחלות המאסר הינו שנתיים.

התביעה הצבאית מוכנה להסכים להסדר טיעון במקרים בהם הנאשם מודה בעבירות המיוחסות והנסיבות הנלוות אליהן אינן חמורות.

למה אנחנו מספרים לכם את זה? אנחנו מבינים שלעיתים יש רצון ואף צורך למצוא דרכים כדי להשתחרר מצה"ל, אך לרמות את צה"ל איננה הדרך והיא אף מסוכנת מאוד לעתידכם! ישנם דרכים שונות בהן ניתן להשתחרר מצה"ל, ועצם המחשבה על פגיעה עצמית יכולה לרמז כי ייתכן ויש בסיס לשחרור בדרכים אחרות. אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעזור לכם בכך. בעבודתנו אנו מתרכזים רבות בסוגיית השחרור מצה"ל ובעבודה בכלל מול רשויות הצבא. עבודה זו הקנתה לנו לאורך השנים ניסיון רב ומיומנות בעבודה זהירה זו, לכן אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו כדי שנוכל לעזור לכם לעבור את התהליך הזה בצורה הקלה ביותר.