עבירות שנאה בצה"ל – מהי עבירת שנאה?

במאמר זה נרצה לדון בסוג עבירה אשר מעוגן בחוק העונשין הישראלי ואשר יכולה להיות לו השפעה רבה על חיילי צה"ל, עבירות השנאה.

במאמר זה נסביר מה הכוונה כשאנו מדברים על עבירות שנאה, נבהיר מדוע בעיננו מדובר בעבירה שיכולה לסכן רבים מחיילי צה"ל ונסביר כמובן מהי מדיניות העמדה לדין של התביעה הצבאית בכל הנוגע לעבירה זו.

עבירות שנאה בצה

אז מה זה עבירת שנאה?

העבירה מתייחסת לביצוע של עבירה המתבצעת על רקע גזעני או מתוך עוינות כלפי ציבור מסוים והיא מחייבת עונש מחמיר יותר מאשר העונש המתאים לעבירה בלבד (כשאין בנסיבותיה להעיד על "שנאה").

חוק העונשין הישראלי קבע בסעיף 144ו כי מי שעובר עבירה מתוך מניע גזעני, אזי עונשו יהיה כפול מהעונש הקבוע לעבירה עצמה (נניח עבירה שבגינה עונש של 3 שנים, אז נוכח ביצועה מתוך מניע גזעני העונש יוכל להיות 6 שנים) או לחלופין 10 שנים, תלוי מי הגבוה יותר.

צה"ל רואה עבירות אלו בחומרה רבה משום שמעבר לפגיעה בציבור הנפגע, החייל פוגע באופן משמעותי בתדמית צה"ל.

מדיניות ההעמדה לדין של התביעה

כדי שהתביעה תוכל לצרף את סעיף 144ו לכתב האישום עליה לבחון את הנסיבות הבאות:

  • העבירה הינה עבירה נגד גוף, חירות, רכוש; מדובר בעבירה של איומים או סחיטה; עבירות של בריונות או התנכלות לציבור.
  • העבירה בוצעה מתוך מניע של גזענות או מתוך עוינות כלפי ציבור בגלל הדת שלו, המוצא העדתי, נטייה מינית, או בגלל הסטטוס של הנפגע כעובד זר.

כדי להוכיח שאכן העבירה שבוצעה עומדת בתנאים של "עבירת שנאה" התביעה היא זו שצריכה להוכיח מניעים פסולים אלו, ואילו תפקידנו כסנגורים הינה להטיל ספק בכך.

צירוף של סעיף 144ו גורמת לעבירה להיות חמורה פי כמה, הן ברמה העונשית שכן העונש הינו חמור יותר והן ברמה המהותית, הדבקת תווית של "עבירה מתוך מניע גזעני".

נוכח ההשפעה הגדולה של צירוף סעיף 144ו לכתב האישום, הפרקליטות הצבאית שוקלת זאת בכובד ראש ועליה לבחון את קיומם של הנסיבות הבאות:

  • תכנון מוקדם לביצוע העבירה מתוך מניע גזעני או עוין כלפי ציבור מסוים
  • העבירה בוצעה כלפי קורבן אשר לא התגרה בשום צורה בנאשם
  • העבירה כללה אלימות קשה ו/או השפלה של הקורבן
  • התרברבות או התפארות של מבצע העבירה לאחר ביצועה.

בעבירות אשר יש בהן אלמנט של שנאה, התביעה הצבאית תעתור למעצר עד תום ההליכים זאת נוכח המסוכנות שמוקרנת מנאשם אשר חשוד כמי שמבצע עבירות ממניע גזעני.

אמרנו בהתחלה שעבירות אלו יכולות להיות משמעותיות במיוחד לחיילי צה"ל , זאת נוכח תפקידם של חלקם אשר מחייב אותם להיות בחיכוך קבוע עם אוכלוסיות אשר פגיעה בהן יכולה, בהתקיים נסיבות מסוימות להיתפס כביצוע של עבירה אשר נוסף על כך תודבק לה תווית של "שנאה".

במשרד עורכי הדין אבי פינרסקי, אנחנו מומחים בהגנה על חיילים אל מול הפרקליטות הצבאית. לאורך השנים צברנו מיומנות וניסיון רב ואנו מנצלים אותו כדי לייצג אתכם בצורה האופטימלית גם במצבים קשים אשר קשה לראות את האור שבקצה המנהרה בהם.

אל נא תהססו, ותפנו אלינו בכל מקרה בו עולה חשד כלשהו נגדכם, ביחד נעבור את זה!