המשמעות של ראיות שהושגו בניגוד לחוק האזנת סתר

אם צפיתם בסדרה משפטית/משטרתית ככל הנראה נתקלתם בסוגיה של האזנות סתר ככלי שיטורי. במאמר זה נרצה לחשוף אתכם לסוגיה של האזנות סתר במסגרת השירות הצבאי, להבהיר מה החוק אומר ומה זה אומר לגביכם, הבה נצלול ישר לעניין.

חוק האזנת סתר

חוק האזנת סתר מגדיר האזנת סתר כהאזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה. החוק קובע שהאזנת סתר שלא על פי דין יכולה להוביל למאסר של עד 5 שנים.

עם זאת, החוק מאפשר לפרקליט הצבאי הראשי לאשר האזנת סתר בטענה שמדובר בעניין בו העניין הציבורי מחייב זאת. לאחר קבלת הסמכה שכזו, התובע או הממונה על חקירה רשאי להקשיב לדברים שהתקבלו מהאזנות סתר זאת בתנאי שמדובר במעשה הנעשה כדי למנוע פשע או לחלופין, לחקור פשע.

מהי סמכות מצ"ח לבצע האזנות כאלו?

על פי פקודה צה"לית אחרת (פקודת מטכ"ל מספר 21.0111) אחד מן הגופים הרשאים לאשר האזנת סתר הינו מפקד מצ"ח, זאת למטרת גילוי עבירות ועבריינים.

התנאי לכך נשמע יחסית צר (וגם על זה אפשר להתווכח) אך בפועל הוא די רחב זאת נוכח העובדה שהחוק מתיר האזנת סתר במקרה בו יש חשד סביר לביצוע עבירה במקום צבאי או על ידי מי שנתון תחת תחולת חוק השיפוט הצבאי, במילים אחרות כל חייל.

ראיות שהושגו בניגוד לחוק האזנת סתר

קבילות בבית משפט והגנה על הפרטיות שלנו

חשוב להבהיר שדברים שנקלטו בהאזנת סתר שלא אושרה כדין לא יוכלו להיות קבילים כראייה בבית משפט כשהחריג הוא במקרים של פשע חמור או כמובן אם כתב האישום הוגש בגין האזנת סתר שלא כדין (נניח שהאזנתם לX שלא כדין ומגישים נגדכם כתב אישום בעניין זה). 

מכיוון שהדין מורכב בנקודה זאת, לא פעם ניתן להתמודד משפטית ולהביא לפסילת ראיות שהושגו על ידי האזנת סתר!

ייתכן שחלקכם שואלים את עצמכם, איך ייתכן חוק כזה אשר מתיר פגיעה כה חמור בפרטיות שלנו? ואכן, חוק הגנת הפרטיות קובע שכל פגיעה בפרטיות יכולה להוות עבירה פלילית.

עם זאת, החוק פוטר את מי שפגע בפרטיותנו אם הוא פעל בשמו של "רשת ביטחון", אם הפגיעה נעשתה באופן סביר (הגדרה סובייקטיבית) ובמסגרת תפקידם. לעניינו, המשטרה הצבאית החוקרת מוגדרת כרשת ביטחון. 

הכלל הוא שחומר שהגופים החוקרים או המשפטיים השיגו תוך פגיעה בפרטיות של הנאשם יהיה פסול כראיה והתביעה לא תוכל להשתמש בו. כמובן שניתן "לעקוף" איסור זה ע"י אישור של ביהמ"ש להשתמש בראיות חריגות אלו.

סיכום

אנו כתבנו מאמר זה כדי להאיר עינכם לגבי סוגיה שיכולה להישמע כלא חוקית אך היא אפשרית בהחלט. ייצוג טוב בבית המשפט, ע"י עורך דין צבאי מומחה אשר בקיא ברזי המשפט הפלילי וסדר הדין הפלילי יוכל לעזור לכם להתמודד עם כתבי אישום שונים ועם ראיות אשר הושגו בדרך שנויה במחלוקת זו.

אנו ממליצים לכם ומזמינים אתכם לפנות אלינו כדי שנוכל לספק לכם את הייצוג המשפטי הטוב ביותר, ייצוג המבוסס על ניסיון עתיר שנים בהתמודדות מול גורמי צה"ל.