יש לא מעט אנשים, רבים וטובים, אשר נעדרים מהשירות הצבאי. בין אם לא התייצבו אליו מלכתחילה, ובין אם עזבו אותו מכל סיבה שהיא. בדרך כלל ההיעדרות תסתיים בהתייצבות, במוקדם או במאוחר, נוכח ההבנה שהבעיה לא תיעלם ולכן יש לטפל בה כמה שיותר מהר.

מי שלא מתייצב הרי נעצר בסופו של דבר, אחרי כמה חודשים או אפילו אחרי הרבה שנים, ואז מצבו חמור הרבה יותר.

בגלל זה, מי שנעדר מסיים את ההעדרות בהתייצבות, ואפילו מתכנן מראש מתי לסיימה. יש כאלו שמתכננים את סיום ההיעדרות חודשים לפני, וכך הם מוכנים לתהליך הסדרת המעמד מול הצבא.

 

יש לפחות חמש סיבות טובות מאוד להתייעץ ולשכור את שירותיו של עורך דין מראש, ולפני שמתייצבים להסדרת המעמד:

הקפאת העריקות ו/או המעצרבמקרים חריגים אפשר להקפיא את המעצר של מי שנעדר משירות, אבל זאת אפשר לעשות רק מראש, ורק לאחר פניה מושכלת לגורמים הרלוונטיים.

התארגנות וייעוץ מביאים להעלאת הסיכויים להקלה בעונש, פטור או השתלבות חזרה בשירות תקיןעורך דין המלווה עריק או משתמט אשר מעוניין להסגיר את עצמו או להסדיר את מעמדו מול רשויות הצבא יודע ומכיר את התהליך אותו יעבור החייל אחרי ההסגרה שלו. הוא גם מכיר את כל הצמתים שבהם אפשר להשפיע על הגורמים בצבא, בפרקליטות ובבית הדין, ואיך לעשות את זה. עורך הדין יכול לכוון את החייל לגבי המסמכים אשר עליו לארגן לפני ההתייצבות, מסמכים אשר לעיתים יש קושי לאסוף כאשר החייל נמצא במעצר.

קבלת מידע לגבי כל האפשרויות הרלוונטיותלאחר ייעוץ פרטני של עורך דין צבאי מקצועי נחשפות אפשרויות שלא היו ידועות לפני כן, ואפיקים נוספים להקלה בעונש, פטור משירות או השתלבות חזרה בשירות תקין.

הקטנת אלמנט אי הוודאות, קבלת מידע על ההליך הצפוי והסיכוייםלהצלחה – כניסה להליך משפטי, בטח של סיום היעדרות מן השירות כרוך באי וודאות רבה. כדי להבין מה צפוי ומה הולך להיות בהליך, מההתחלה ועד הסוף, ניתן להיוועץ בעורך דין צבאי.

קושי ביצירת קשר במעצרלעיתים נעצרים במפתיע, ואז נדרשים בלחץ של זמן, ובחוסר ודאות מוחלטת, להסדיר את הייצוג של עורך הדין, ולא תמיד ניתן ליצור קשר עם המשפחה, החברים והעולם החיצון בכלל, בצורה חופשית. לעיתים גם לא ניתן להגיע לפגישה מסודרת עם עורך הדין, ונאלצים להסדיר את הייצוג עם עורך דין שלא פגשנו לפני כן ואנחנו לא יודעים עליו דבר (והוא עלינו).

 

אלו הסיבות העיקריות, אך לא היחידות, לשכור שירותיו של עורך הדין לפני שאתם מסיימים את ההעדרות מול הצבא, או חלילה נעצרים במפתיע. עורך הדין מכיר אותכם, ואתם את עורך הדין, יש כבר תוכנית פעולה מסודרת ואתם יודעים, במגבלות המתאימות כמובן, מה הולך לקרות.

המנעו ממצב בו אתם נעצרים במפתיע, לא יודעים מה קורה סביבכם ומה יהיה, ולא יכולים ליצור קשר עם המשפחה או עורך דין בקיא מספיק בהליכים הצבאיים. עם המעצר ייתכן ותפספסו הזדמנויות להסדיר את עניינכם יותר בקלות או לא תוכלו לאסוף מסמכים רלוונטיים.

מי שנעדר מן השירות או לא הגיע אליו, בסוף ייעצר, לעיתים כעבור מספר חודשים, ולעיתים לאחר מספר שנים.

תקדימו תרופה למכה, תתייעצו עם עורך דין צבאי, תקבלו מידע על התהליך ותתחילו אותו במינימום אי ודאות ומקסימום סיכויי הצלחה להקלה בעונש, פטור או השתלבות בשירות תקין, בהתאם למטרותיכם.