תופעה שאנו עדים לה אחרי כל חג, ובייחוד החגים הממושכים (פסח וסוכות), היא כי זה המועד בו בוחרים נעדרים רבים מן השירות לסיים את היעדרותם ולהתייצב בבסיס הכליאה או ביחידה. הדבר נובע מרצון לשים גבול ברור להיעדרות ולמועד סיום – "אחרי החגים"!

כשפונים אלינו למשרד ושואלים מתי כדאי לסיים את ההעדרות התשובה תמיד היא – כמה שיותר מהר!

כמובן שכל מקרה לגופו, ויש מקרים אשר בהם כדאי לטפל בבעיות מסויימות (כמו בעיות נפשיות), או מקרים בהם כדאי להשיג מסמכים בטרם ההתייצבות, לפנות ללשכת הגיוס או מקרים בהם ניתן להגיע להסדר מסוים בטרם ההתייצבות – לכן כדאי לסיים את ההיעדרות כמה שיותר מהר, בכפוף לייעוץ משפטי פרטני.

"למשוך" את ההיעדרות הוא פתרון לא טוב, ולמעשה הוא לא פתרון כלל… בדרך כלל העובדה אם נעדר מן השירות יועמד לדין בבית הדין הצבאי או יועמד לדין משמעתי, העונש, העבירה שבה יואשמו הנעדרים מן השירות ואפילו אם יוכתמו ברישום פלילי מלא או לא, נגזרים מתקופת ההיעדרות. וכל יום, וכל שבוע, יכולים להשפיע. לעיתים אך יום הוא שמפריד בין הגשת כתב אישום או דין משמעתי.

על כן זו עצתי למי שמתלבט גם כיום – תסיימו את ההיעדרות מהר ככל הניתן, ואם ה"עוגן" הדרוש לכם הוא החג – התייצבו מיד אחריו.

סוגיה נוספת שחשבנו להביא במאמר, היא מקרים בהם יש עומס בבסיס הכליאה. לא פעם נתקלים אנו בתופעה בהם נעדרים מן השירות מחליטים לסיים את היעדרותם, אך נוכח עומס בבסיס הכליאה נשלחים לביתם, ונאמר להם להתייצב ביום אחר, וכך קורה מספר פעמים, מה שבעצם גורם להתארכות תקופת ההיעדרות, שלא באשמתם של החיילים, ובעצם משליך על כל הגורמים שציינו לעיל, אשר מושפעים ממשך ההיעדרות. כמובן שלאחר מכן, אם יבחר החייל לטעון כי התמשכות ההעדרות היא נוכח חוסר מקום בבסיס הכליאה, בהיעדר תיעוד לא תצלח טענתו.

לכן רשמו בפניכם טיפ חשוב – אם התייצבתם ונאמר לכם כי אין מקום ועליכם לחזור ביום אחר, קחו את פרטי החייל שמסר לכם זאת, תקליטו אותו אם אפשר, רשמו תיעוד עם פרטיו, ועם פרטי מועד ההתייצבות ותנו לו לחתום. אם מסרב הוא לחתום תחתמו אתם, כשבתיעוד כלול היום בו התייצבתם ופרטיו של מי ששלח אותכם לביתכם. תיעוד כזה יכול לעזור לאחר שתסתיים ההיעדרות אל מול התביעה ובבית הדין הצבאי.

אל תגררו את ההיעדרות וסיימו אותה מוקדם ככל הניתן, לאחר קבלת ייעוץ משפטי מתאים. אנחנו כאן לכל שאלה כרגיל וניתן להתקשר עימנו לפי הפרטים המופיעים למטה.